Przygotowanie do badania

Badania ogólne moczu dorośli i dzieci

Badanie moczu dorośli

  • Mocz należy pobrać rano, po odpoczynku nocnym do kupionego w aptece jednorazowego pojemnika.
  • Przed pobraniem próbki moczu należy dokładnie, ciepłą wodą z mydłem umyć okolice ujścia cewki moczowej (u kobiet okolice sromu, od przodu w kierunku odbytu, a u mężczyzn żołądź po odciągnięciu napletka) a następnie delikatnie osuszyć ręcznikiem jednorazowym.
  • Ważne, aby pobrać mocz z tzw. „środkowego strumienia”, tzn. pierwszą niewielką ilość moczu oddać do toalety, a potem nie przerywając oddawania moczu podstawić pojemnik, ostatnią porcję moczu znowu oddać do toalety.
  • Pojemnik z moczem zamknąć i jak najszybciej dostarczyć do Centrum Medycznego. Jeśli nie można tego zrobić od razu, należy umieścić pojemnik z moczem w lodówce (półki na drzwiach lodówki) i przynieść w ciągu 2-3 godzin. Moczu nie wolno zamrażać.
  • Na pojemniku (nie na pokrywce) należy napisać imię i nazwisko oraz datę i godzinę pobrania.

Badanie moczu dzieci

  • Mocz najlepiej pobierać rano, zaraz po karmieniu do kupionego w aptece jednorazowego pojemnika.
  • W ciepłym pomieszczeniu rozebrać dziecko od pasa w dół i umyć dokładnie okolicę ujścia cewki moczowej (u dziewczynek okolice sromu od przodu w kierunku odbytu, a u chłopców żołądź po odciągnięciu napletka). Umyte okolice delikatnie osuszyć jednorazowym ręcznikiem.
  • W przypadku małych dzieci-unieść dziecko i masować mięśnie grzbietu wzdłuż kręgosłupa od góry do dołu.
  • Kiedy dziecko zacznie oddawać mocz, podstawić pojemnik i pobrać próbkę ze „środkowego strumienia”.
  • Na pojemniku (nie na pokrywce) należy napisać imię i nazwisko oraz datę i godzinę pobrania.
EKG (elektrokardiogram)

Badanie EKG wykonywane jest w godzinach 11:00-18:00.

Badanie EKG jest nieinwazyjną i niebolesną metodą oceny czynności elektrycznej mięśnia sercowego. Badanie jest przeprowadzane w pozycji leżącej. Na klatce piersiowej oraz kończynach pacjenta, umieszcza się elektrody, które rejestrują i przesyłają do aparatu EKG informacje o elektrycznej pracy serca, które są następnie zapisywane na taśmie papieru do EKG. Aby poprawić przewodnictwo elektryczne przed przymocowaniem elektrod, osoba wykonująca badanie może zwilżyć skórę niewielką ilością wody lub żelu.

Przed badaniem nie należy nakładać na skórę balsamów czy emulsji natłuszczających. Dodatkowo, w przypadku mężczyzn, może wystąpić potrzeba ogolenia klatki piersiowej w miejscu, gdzie będą mocowane elektrody. Warto również zadbać o odpowiednie ubranie, umożliwiające odsłonięcie klatki piersiowej i kończyn np. rozpinana koszula, luźne spodnie ( nie rajstopy).

Przed samym badaniem należy odpocząć przez ok. 10-15 min.

W stanach nagłych (np. ból w klatce piersiowej), badanie EKG jest wykonywane bez uprzedniego przygotowania.

Badanie EKG trwa zazwyczaj ok. 10-15 min.

Holter ciśnieniowy

Holter ciśnieniowy czyli ABPM ( ang. ambulatory blood pressure monitoring) to niebolesne i bezpieczne badanie polegające na monitorowaniu ciśnienia tętniczego w warunkach codziennej aktywności pacjenta. Zazwyczaj trwa 24 godziny. Może być wielokrotnie powtarzane.

W trakcie badania na ramię pacjenta jest zakładany mankiet do pomiaru ciśnienia tętniczego, który jest połączony z niewielkim aparatem rejestrującym, który nosi się przy pasku. Zazwyczaj mankiet napełnia się co 15 minut w ciągu dnia i co 20 minut w nocy. W czasie pomiaru nie należy rozmawiać a ramię powinno być swobodnie i nieruchomo opuszczone wzdłuż ciała z mankietem na wysokości serca. Mankiet nie powinien być przekładany z jednego ramienia na drugie. Nie należy również kłaść się na kończynie z mankietem. Aparat powinien być chroniony przed zamoczeniem i uszkodzeniem.

W czasie badania należy zażywać wszystkie dotychczas przyjmowane leki, można chodzić do pracy, prowadzić codzienną aktywność.

W trakcie badania pacjent powinien prowadzić dzienniczek i zapisywać odczuwane dolegliwości, rodzaj i godzinę aktywności, godziny snu, przyjmowane leki.

W przypadku odczuwania bólu, wystąpienia obrzęku lub zasinienia kończyny, na której jest założony mankiet, badanie należy przerwać.

Na badanie należy umówić się telefonicznie ( 22 101 07 05) lub bezpośrednio w rejestracji.

Holter EKG

Badanie EKG metodą Holtera polega na ciągłej rejestracji pracy serca zazwyczaj przez 24 godziny w naturalnych warunkach życia pacjenta. Jest to badanie niebolesne i bezpieczne, można je wykonywać w każdym wieku, również u dzieci i kobiet w ciąży. Może być wielokrotnie powtarzane.

Polega na umieszczeniu na przedniej ścianie klatki piersiowej elektrod połączonych z niewielkim aparatem rejestrującym, który nosi się przy pasku.

Przed badaniem warto umyć się, ponieważ przez następne 24 godz. nie będzie to możliwe. Aparatura nie jest wodoodporna i mogłaby ulec uszkodzeniu podczas kąpieli.

Nie należy również nakładać na skórę balsamów czy emulsji natłuszczających, ponieważ przyklejenie elektrod będzie wtedy utrudnione. Dodatkowo, w przypadku mężczyzn, może wystąpić potrzeba ogolenia klatki piersiowej w miejscu, gdzie będą mocowane elektrody. Warto również zadbać o odpowiednie ubranie, umożliwiające odsłonięcie klatki piersiowej np. rozpinana koszula. Kobiety powinny mieć miękki biustonosz bez fiszbin.

W czasie badania należy zażywać wszystkie dotychczas przyjmowane leki, można chodzić do pracy, prowadzić codzienną aktywność.

Należy natomiast unikać korzystania z telefonu komórkowego lub trzymać go możliwie daleko od aparatu, ponieważ pole magnetyczne emitowane przez telefon może powodować krótkotrwałe zakłócenia w zapisie.

W trakcie badania pacjent powinien prowadzić dzienniczek i zapisywać odczuwane dolegliwości np. kołatanie serca, rodzaj i godzinę aktywności, godziny snu, przyjmowane leki.

Na badanie EKG metodą Holtera  należy umówić się telefonicznie ( 22 101 07 05) lub bezpośrednio w rejestracji.

Pobranie krwi/Doustny Test Tolerancji Glukozy (OGTT 75g)

Punkt pobrań czynny jest w od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 10:00.

W związku z pandemią koronawirusa, obowiązują zapisy na pobranie krwi.

Prawidłowe przygotowanie do pobrania krwi ma decydujące znaczenie dla uzyskania właściwego wyniku badania i jego interpretacji. Większość parametrów krwi powinna być oznaczana na czczo, ponieważ spożycie posiłku może wypłynąć na ich stężenie albo spowodować zmętnienie surowicy krwi, uniemożliwiając wykonanie pomiaru.

 Pacjent powinien również poinformować osobę pobierająca krew o wszelkich sytuacjach mających wpływ na przebieg badania np. skłonność do omdleń.

Na pobranie krwi nie należy zgłaszać się w czasie miesiączki, po spożyciu alkoholu, po intensywnym wysiłku fizycznym, w czasie infekcji lub bezpośrednio po niej, chyba, że lekarz zaleci inaczej.


Na pobranie krwi należy zgłosić się:

  • rano, na czczo (najlepiej ok. 12 godz. od ostatniego posiłku); wskazane jest wypicie minimum 1 szklanki przegotowanej wody,
  • po przespanej nocy,
  • bez zmiany dotychczas stosowanej diety,
  • przed pobraniem krwi, nie należy palić papierosów ani żuć gumy,
  • w dniu poprzedzającym badanie należy ograniczyć wysiłek fizyczny oraz nie spożywać alkoholu,
  • jeżeli pacjent przyjmuje przewlekle leki powinien wcześniej skonsultować z lekarzem, czy będą one wpływać na wynik badania i czy istnieje możliwość zażycia ich po pobraniu krwi.

Po pobraniu krwi, należy uciskać miejsce wkłucia przez minimum 5 min. Ręka powinna być uniesiona powyżej ramienia w pozycji wyprostowanej (nie zginać ręki w łokciu). Przez ok. 12 godz. po pobraniu krwi należy oszczędzać kończynę.

Jeśli pojawi się zasinienie w miejscu pobrania, można zastosować okłady z altacetu lub sody oczyszczonej (1 łyżeczka na 1 szklankę wody).

OGTT 75 g (Doustny Test Tolerancji Glukozy)

Przed przeprowadzeniem badania nie należy zmieniać diety, w szczególności nie ograniczać spożycia węglowodanów.  Na badanie pacjent powinien zgłosić się rano ok. godz. 8.00,  na czczo, tj nie mniej niż 8 godz. po posiłku, wypoczęty, po przespanej nocy.

W celu przeprowadzenia testu  należy przynieść 75g glukozy kupionej w aptece.

Przebieg badania:

  1. Pobranie próbki krwi żylnej w celu oznaczenia stężenia glukozy na czczo.
  2. Pacjent wypija w ciągu 5 minut 75g glukozy rozpuszczonej w 250ml wody.
  3. Po 2 godzinach od wypicia roztworu glukozy, pobranie kolejnej próbki krwi.

Dwugodzinny odstęp między wypiciem roztworu glukozy a pobraniem próbki krwi, pacjent  powinien spędzić  w miejscu wykonania testu w spoczynku w pozycji siedzącej. Nie powinien także jeść, pić, palić papierosów.

 

Posiew moczu dorośli i dzieci

Posiew moczu

Prawidłowe pobranie moczu na posiew ma decydujące znaczenie dla uzyskania właściwego wyniku badania i jego interpretacji.

  • Mocz należy pobrać rano, po odpoczynku nocnym do kupionego w aptece jałowego jednorazowego pojemnika lub pojemnika z płytką (podłoże transportowo-wzrostowe). W przypadku dzieci, moczu nie wolno pobierać do woreczków przyklejanych do skóry.
  • Przed pobraniem próbki moczu należy dokładnie, ciepłą wodą z mydłem umyć okolice ujścia cewki moczowej (u kobiet okolice sromu, od przodu w kierunku odbytu, a u mężczyzn żołądź po odciągnięciu napletka) a następnie delikatnie osuszyć ręcznikiem jednorazowym.
  • Ważne, aby pobrać mocz z tzw. „środkowego strumienia”, tzn. pierwszą niewielką ilość moczu oddać do toalety, a potem nie przerywając oddawania moczu podstawić pojemnik, ostatnią porcję moczu znowu oddać do toalety
  • W przypadku małych dzieci-unieść dziecko i masować mięśnie grzbietu wzdłuż kręgosłupa od góry do dołu a kiedy dziecko zacznie oddawać mocz, podstawić jałowy pojemnik i pobrać próbkę ze „środkowego strumienia”.
  • Pojemnik z moczem szczelnie zamknąć i jak najszybciej dostarczyć do Centrum Medycznego. Jeśli nie można tego zrobić od razu, należy umieścić pojemnik z moczem w lodówce (półki na drzwiach lodówki) i przynieść w ciągu 2-3 godzin. Moczu nie wolno zamrażać.
  • W przypadku pobierania moczu do pojemnika z płytką (Uromedium /Uricult): nakrętkę z płytką wyjąć z pojemnika nie dotykając płytki ani wewnętrznych ścianek pojemnika, oddać mocz ze środkowego strumienia do pojemnika i zanurzyć w nim płytkę na ok. 5 sekund, następnie wylać mocz. Płytkę umieścić z powrotem w pojemniku. Jeśli ilość moczu jest zbyt mała, można polać płytkę moczem.
  • Na pojemniku (nie na pokrywce) należy napisać imię i nazwisko oraz datę i godzinę pobrania.
USG jamy brzusznej/układu moczowego dorośli i dzieci

USG jamy brzusznej dorośli

Na badanie USG należy zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań USG, badań laboratoryjnych, karty informacyjne leczenia szpitalnego, jeśli mają związek z wykonywanym badaniem.

Dzień przed badaniem:

  • zachować lekkostrawną dietę (należy unikać pokarmów wzdymających np. ciemnego pieczywa, surowych jarzyn i owoców oraz napojów gazowanych)
  • zażyć 3 razy po 2 kapsułki Espumisan (usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego; dostępny bez recepty)

Na 6 godzin przed badaniem:

  • nie należy spożywać żadnych pokarmów
  • nie należy przyjmować płynów słodzonych, gazowanych, kawy (można pić niegazowaną wodę mineralną/wodę przegotowaną)
  • nie palić tytoniu, nie żuć gumy, nie spożywać środków odurzających

Na godzinę przed badaniem nie należy przyjmować żadnych płynów, wliczając wodę niegazowaną.

Na badanie USG układu moczowo-płciowego należy zgłosić się na czczo i  z wypełnionym pęcherzem moczowym. Zaleca się wypicie około 1-1,5 litra niegazowanej wody na około godzinę przed badaniem.

USG jamy brzusznej dzieci

  • noworodki i niemowlęta: badanie wykonuje się ok. 1-1.5 godz. po karmieniu. W przypadku oceny odźwiernika lub refluksu żołądkowo-przełykowego może być potrzeba dokarmienia dziecka. W tym celu należy zabrać ze sobą butelkę z mlekiem.
  • 1- 5 rok życia - badanie powinno być wykonane minimum 2 godziny od ostatniego posiłku.
  • powyżej 5 roku życia- badanie powinno być wykonane minimum 4 godziny od ostatniego posiłku,
  • dzieci z tendencją do wzdęć, powinny przyjąć, Espumisan (według zaleceń lekarza).

Badanie trwa ok. 15 minut.

USG piersi

USG piersi jest badaniem bezpiecznym i niebolesnym, nie wymaga szczególnego przygotowania. Można wykonywać je w dowolnej fazie cyklu miesięcznego, chyba, że lekarz zaleci inaczej (wtedy na badanie należy zgłosić się we wskazanej fazie cyklu).

Na badanie USG należy zabrać ze sobą poprzednie wyniki badań USG, mammografii, badań laboratoryjnych, karty informacyjne leczenia szpitalnego, jeśli mają związek z wykonywanym badaniem.

Badanie trwa ok. 15 minut.

USG tarczycy

USG tarczycy jest badaniem bezpiecznym i bezbolesnym, nie wymaga szczególnego przygotowania. Warto jednak pamiętać, aby zgłaszając się na badanie nie zakładać naszyjników, ubrań z wysokim kołnierzem czy golfów, ponieważ utrudniają wykonanie badania.

Na badanie USG należy zabrać ze sobą poprzednie wyniki badań USG, badań laboratoryjnych, karty informacyjne leczenia szpitalnego, jeśli mają związek z wykonywanym badaniem.

Badanie trwa ok. 15 minut.

USG tętnic szyjnych

USG tętnic szyjnych jest badaniem bezpiecznym i bezbolesnym, nie wymaga szczególnego przygotowania. Warto jednak pamiętać, aby zgłaszając się na badanie nie zakładać naszyjników, ubrań z wysokim kołnierzem czy golfów, ponieważ utrudniają wykonanie badania.

Na badanie USG należy zabrać ze sobą poprzednie wyniki badań USG, badań laboratoryjnych, karty informacyjne leczenia szpitalnego, jeśli mają związek z wykonywanym badaniem.

Badanie trwa ok. 15 minut.

Wodorowe Testy Oddechowe (WTO)

opis

Wymaz z gardła

Wymaz z gardła

Na pobranie wymazu z gardła należy zgłosić się rano na czczo, przed myciem zębów. Nie należy również używać gum do żucia, tabletek do ssania, płynów do płukania jamy ustnej.